Bugün; 19 Nisan 2024, Cuma

Hakem suçlu da, bizimkilerin hiç mi suçu yok?
Tarih : 2017.01.16  10:43:17

sedater42@gmail.com

Konyaspor, Galatasaray maçında tarihi bir fırsatı elinin tersi ile itti.

Beceriksizlik ve kırmızı kart olayında Ali Çamdalı’nın yaptığı büyük hata Konyaspor’a pahalıya mal oldu. Belki de 3 puan alabileceği bu maçtan, bu iki nedenden dolayı puansız ayrılmak zorunda kaldı.

Konyaspor, ilk yarıda yakaladığı pozisyonlardan hiç değilse birini gole çevirebilse maç farklı şekilde tamamlanırdı. 45 dakika boyunca rakibi ceza sahana sokmuyorsun, buna karşılık 12 defa rakip ceza sahasına giriyorsun ve en az %100 lük 3 net pozisyon buluyorsun da, bunlardan birini bile gol yapamıyorsun. Bu olacak iş mi? Bunun beceriksizlikten başka bir izahı var mı?

Ayrıca Türkiye’deki genel kuralın (!) İstanbul takımları lehine işlediğini biliyorsun, hemen hemen bütün hakemlerin Anadolu takımlarına rahatça çıkardığı kartlarını İstanbul takımlarına karşı çıkaramadıklarını, Anadolu’nun civanmert futbolcularına sergiledikleri cesareti aynı şekilde 3 büyük takımın oyuncularına karşı sergileyemediklerinin de farkındasın ama yine de hakeme büyük koz vererek bile bile kırmızı kart görüyorsun ve kendi takımına büyük bir darbe vuruyorsun..

Tamam ülkemizde bu konuda adalet söz konusu değil. İstanbul takımları oyuncularına es geçilen söz ve davranışların çok daha küçüğü Anadolu takımlarının futbolcularına kart olarak dönüyor. Bu da tamam… Maalesef yıllardır uygulama böyle yürüyor. Bu durumu Konyaspor futbolcularının ve de Ali Çamdalı’nın bilmemesi mümkün mü?

Hal böyle iken, aleyhine verilen haksız bir faule oldukça sert ve şiddetle itiraz etmenin ve de gerçekten korkak olan hakemin yüzüne karşı 4 defa korkak diye bağırmanın kırmızı kart olarak sana döneceğini bilmiyor musun ey Ali Çamdalı kardeşim… 

Yüzüne karşı 4 defa “sen korkaksın” denildiği halde kart göstermeyecek bir hakem var mıdır dünyada? Ben olsam ben de gösteririm. Hem de direk kırmızı. Ali Çamdalı o sözü haykırırken o kartı göreceğini kesin olarak biliyordu. Peki bile bile takımına bu darbeyi niye vurdu? Bunun benim açımdan açıklaması yok. Ali Çamdalı açıklarsa öğreniriz.

Sakın hakemin adaletsizliğinden, Galatasaraylı oyunculara kart göstermemesinden söz etmesin. Bunları zaten herkes biliyor, konuşuyor. Yıllardır uygulanan bu genel kuralı değiştiremeyeceğine göre, oyunu kuralına göre oynamak varken niçin kendini ve takımını ateşe atacak davranışta bulunuyorsun? Senin bu davranışının faturası kime çıktı? Hem kendine hem takımına… Yazık değil mi?

İlk yarıdaki onca beceriksizliğe ve ikinci yarıda 1-0 geriye düşülmesine rağmen, ben inanıyorum ki, Ali Çamdalı sabırlı davransa ve o kırmızı kartı görecek davranışta bulunmasa Konyaspor sahadan en azından 1 puanla ayrılacaktı. 

Maç sonunda yapılan açıklamalara baktığımız zaman, sadece hakemin eleştirildiğini, maalesef hiç özeleştiri yapılmadığını görüyoruz. Futbolcularımıza biraz da sabır eğitimi verilmesi gerekiyor.

Ben hakem kararlarına yapılan itirazları hiçbir zaman anlamıyorum. Bugüne kadar itirazdan dolayı hakemin kararını değiştirdiğini gören bilen var mı? Buna rağmen niye sürekli itiraz edilir? Bu alışkanlığın kırılması gerekiyor. Hadi serzeniş ve sitemler neyse… Ama Ali Çamdalı’nın yaptığının hiç affedilir bir yanı yok.

Bilhassa takım kaptanının daha sakin ve arkadaşlarına örnek olması lâzımken böyle bir davranışta bulunması hiç hoş olmadı ve Konyaspor çok iyi oynadığı bir maçtan yenilgi ile ayrılmak zorunda kaldı.

Tamam hakem yerden yere vurulmayı hak ediyor ama bizim futbolcularımızın beceriksizliklerine ve davranışlarına çözüm getirmeyi de ihmal etmeyelim. Hakemin suçlarını dile getirirken, özeleştiri de yapalım ki hatalar tekrarlanmasın.

Bu makale toplam 1640 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi