Bugün; 16 Aralık 2018, Pazar
Aydınlar Ocağı'nda
Tarih : 2017.04.07  09:44:25
Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Osmanlı’nın Değişken Evlâtları: Yeniçeriler” tarihi seyri içerisinde her yönüyle dile geldi.

Yöneticiliğini Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alaattin Aköz’ün yaptığı panelde, çeşitli üniversitelerin tarih bölümlerinde yüksek lisans yapan öğrenciler Berna Kayacık, Hasret Gümüş, Nurcan Kaya, Koray Telli, Osmanlı Ordusunun bel kemiğini teşkil eden Yeniçeri Ocağı’nı enine boyuna ele alarak anlattılar.

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü, panelin açılış konuşmasında “Türk Ordusu’nun Kara Kuvvetleri’nin kuruluş tarihi Yeniçerilerin kuruluş tarihi olan 1363 olarak kabul edilirdi. Ama son zamanlarda Mete Han’ın tahta çıkış tarihi olan M.Ö.209’a götürüldü. Tarih şuuru bir taraftan da gelişiyor. Bu umut verici bir olay” dedi.

“Darbelerin menşeinde Yeniçeri isyanları var”

Yeniçeriler panelini yöneten Prof. Dr. Alaattin Aköz, bugünkü neslin tarih adına bilmesi gerekenin yaşadığı devletin tarihi olduğunu belirterek “Yaşadığı devletin tarihini doğru öğrenip, doğru anlayıp, bunun önemini kavramadan atlamalı, sekmeli bir tarih öğrenimi çok anlamsız ve yersizdir. İlk başladığı günden bugün nefes aldığımız şu ana kadar tarih bir bütündür. Tarihi birbirinden bağımsız gibi anlatmak maalesef tarihe yapılacak en büyük kötülüktür” dedi.

Yeniçeri isyanlarını, “devleti hep bir felaketin ucuna götürüp, tavizler sonunda devleti tekrar yerine oturtturan hareketler” olarak değerlendiren Prof. Dr. Aköz,Bugünkü darbelerin tarihinin menşeinde Yeniçeri isyanları ve isyanlarının başarıyla sonuçlanması var. Yoksa askerî darbeler Cumhuriyetin ürettiği, demokrasinin ürettiği şeyler değil. Geleneğin ürettiği hareketler.” diye Aköz, Türk toplumunun yaşadığı tecrübelerden ve demokrasi kültüründen dolayı Yeniçerivari isyanlara çok sıcak bakmadığını da ifade ederek “Sonuçta yine bunların karıştığı asayiş problemlerine dönüş yaparız” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

“Devşirme Sistemi Bizans’tan Alınmadır”

Yeniçeriye asker alımının devşirme sistemiyle olduğunu belirterek bu sistemi Osmanlı’nın, Bizans’tan devraldığını hatırlatan Aköz, “Osmanlı pek çok sistemi Bizans’tan devralmıştır.  Devşirmenin bir prototipi de Bizans’tadır. Çünkü Bizanslar, Türkleri silahaltına alıyorlar ve Anadolu’da Araplara karşı, İslam ordularına karşı sınır muhafazalarında onları kullanıyorlardı. İmparatorluk devşirme sayesindedir.  Eğer Türk Beylerine dayansaydı muhtemelen Selçuklu gibi 200’üncü yılını zor görürdü. Devşirme dedikleri ağırlıklı olarak slav dediğimiz Sırp-Bulgar çocuklarıdır.” dedi.

Yeniçerilerin her yönüyle anlatıldığı panelde ilk konuşmacı olan Berna Kayacık, “Yeniçerilerin kuruluşu”nu anlattı. Kayacık, Yeniçerilerin, I. Murat zamanında Karamanlı Rüstem Paşa zamanında kurulmaya başlandığını belirterek “Devşirme sistemi II. Murat zamanında en iyi şeklini alıyor. Yeniçeriler padişahın her zaman yanında bulunan askeri bir guruptu yeniçeriler. Vurucu bir güçtü. Bu yüzden de ilk akla gelen Yeniçeriler oluyordu.” diye konuştu. İkinci panalist Nurcan Kaya ise,Yeniçeri isyanları ve Yeniçerilerin devletle problemleri”ni ele aldı.  Yeniçerilerin devamlı isyana teşebbüs ettiklerini kaydeden Kaya, bu isyanların ekonomik sebepleri, siyasi sebepleri ile askeri sebepleri üzerinde durdu. Üçüncü panelist Hasret Gümüş ise,Bektaşiler ve Yeniçeriler İlişkisi” üzerinde durarak Yeniçeri Ocağı’nın 16. Yüzyıldan sonra bozulmaya başladığını ve II. Mahmud tarafından da tamamen ortadan kaldırıldığını söyledi.

“Yeniçerilerin Lağvedilmesi ve Sonuçları” üzerinde duran son panelist Koray Telli de, Yeniçerilerin sürekli siyasetin içinde yer aldıklarını ve siyasete yön verdiklerini hatırlatarak “Padişahların iktidarlarını kuvvetlendirmede Yeniçeriler ile Sipahilerin çok büyük rolleri vardır” dedi.

shemale travesti travesti istanbul travesti.marjinalistanbul.com

Bu haber toplam 811 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
KÜLTÜR-SANAT

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi