Bugün; 14 Ağustos 2020, Cuma
Anadolu Analarının Sesi Zühre’m Selçukya'da
Tarih : 2019.01.30  10:12:01
Konya'lı Şair Yazar Saliha Değirmenci Yavaş'ın 4. kitabı Kervankıran Selçukya Kültür Sanat Derneği'nin şiir gecesinde tanıtıldı.

Gecede Saliha Değirmenci Yavaş'ın şair ve yazar kişiliği daha önce yaptığı çalışmalar paylaşıldı ve şair dostları Kervankıran kitabında birer şiir seslendirerek ya da onun için yazdıkları şiirle geceye katıldılar. Kervankıran şairin son şiirlerinden oluşuyor. Yavaş, aşıklık geleneğine yakın hece vezni ile yazdığı ana, asker, şehit temalı yürek yakan şiirleri ile tanınıyor taşlamaları ile dikkat çekiyor .

Türbesi Konya'da bulunan Tahir ve Zühre'den çok etkilendiğini ifade eden şair en büyük arzusunun, koşulsuz aşkın örneği olan bu insanların dünyaya tanıtılması olduğunu söylüyor ve bu yüzden Zührem mahlasını kullanıyor.

Konya'da , şiir gecelerini sürekli hale getirerek bir ilki başaran Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı, Hukukçu Yazar Fatma Şeref Polat ise : "Şehrimizi ulusal ve uluslararası birçok platformda temsil eden kıymetli sanatçılarımız var . Ama bu kıymetlerimiz Konya'da yeterince tanınmıyor.Saliha hanım da bunlardan birisi bu yüzden kültürümüze katkılarından dolayı kendisine bir vefa borcumuz olduğunu düşündük. O da bize geçmişte kalmış bir başka büyük vefasızlığımızı hatırlattı. Tahir ve Zühre türbesinin Konya'da olduğunu bile unutmuşuz. Bu konuda da bir anma etkinliği düzenleyerek hatırlamasına vesile olmak istiyoruz" dedi.

Geceye katılan şairlerden, Hasan Ukdem, Ahmet Şener, Tayyar Yıldırım, Demet Eser, Ahmet Üresin, İbrahim Demirtaş Kazım Öztürk, Mustafa Remzi Samancı, Salih Sedat Ersöz , Hasan Karaca, Devriş Ahmet Şahin, Ömer Lütfü Ersöz, Hikmet Peker, Emel Kocaoğlu, Ferhat Pekedis, Eva Eker'in seslendirdiği şiirlerden sonra Saliha Değirmenci Yavaş'ın yaptığı teşekkür konuşması ile sona erdi.

Program sonunda kitaplarını da imzalayan Yavaş , günün anısına çekilen hatıra fotoğrafları ve başarı dilekleri ile uğurlandı.

Bu haber toplam 911 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
KÜLTÜR-SANAT

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi