Bugün; 13 Temmuz 2020, Pazartesi
Konya Aydınlar Ocağı’nda mûsıkî ziyafeti
Tarih : 2019.07.02  11:49:09
Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, mûsıkîşinas Enver Etik 75. yaşında hayatını ve hatıralarını müzik ziyafeti vererek anlattı.

Konya Aydınlar Ocağı’nda 75. yaşında hayatını ve hatıralarını anlatan mûsıkîşinas Enver Etik ile udî Halil Öztürk, dinleyicilere, söyledikleri şarkılarla unutulmaz müzik ziyafeti verdiler. 

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, mûsıkîşinas Enver Etik 75. yaşında hayatını ve hatıralarını müzik ziyafeti vererek anlattı.

İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen müzikli sohbette Enver Etik, tanınmış olmasını babası Arif Etik’ten dolayı olduğunu belirterek “Dedelerimiz, Rus işgalinde Doğu’dan göç ederek Konya ’ya yerleşmişler. Babamın toplantılarında mûsıkî yapılırdı. Bu mûsıkî nağmeleri kulaklarımda iz bırakmış. Hayrettin Karaman baucu, Belviranlı bamın yakın dostuydu. Ovaloğlu Camiinde Haki Efendi ile Farsça beyitler okuyorlardı. Meram’da Ali Ulvî Kurucu, Belviranlı “Ey iman edenler, iman ediniz” âyetini saatlerce konuşmuşlardı.” dedi.

“Hadi bize bir kahve söyle”

Hacı Veyiszade’nin başını okşayıp kendisine gümüş bir kuruş verip “hadi bize bir kahve söyle” dediğini hatıraları arasında nakleden eğitimci Enver Etik, Ankara DTCF’yi bitirdikten sonra edebiyat öğretmenliği yaptığını söyledi. Konya’da yabancı tabelalardan dolayı İngilizce hayranlığı ve “Kent Plaza” ve “home” gibi yabancı kelimelere özenti üzerinde de duran Etik, babasının, Mevlâna’ya sevgisinden dolayı kendisi Farsça öğrenip Mesnevî’yi ezberlediğini ifade ederek babasının “Yüksek İslâm Enstitüsü ile İmam Hatip Lisesinde Farsça dersleri verecek kadar bilgi sahibi” olduğunu şair, yazar ve edebiyatçı Ali Nihad Tarlan Konya’ya geldiğinde    babasıyla saatlerce Farsça konuştuklarını da söyledi.

“Tanrıkorur saatlerce namaz kıldı”

Keman çalmasından dolayı Yıldırım Gürses’le tanışıp evinde yemek yediğini ve Osman Yüksel Serdengeçti’nin Ankara’daki bürosuna uğrayıp babasıyla Serdengeçti arasında geçen samimi sohbetlerine de değinen Etik, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne bağlı Müzik Eğitimi Bölümü'nü kuran bestekâr Cinuçen Tanrıkorur ile ilgili bir hatırasını da şöyle paylaştı: “Muhafazakâr ve milliyetçi Cinuçen Tanrıkorur evimizde kaldığında gece odasının ışığının sönmediğini görünce merak edip kapıdan baktığımda saatlerce namaz kıldığını gördüm.”

Sadettin Kaynak’ın Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük bestekârlardan biri olduğunu söyleyen Etik, Bekir Sıtkı Erdoğan ve Kâmil Uğurlu ile birlikte Aydınlık’taki evde saatlerce şiir okuduklarını belirterek “Kışlada Bahar” şiirinin hikâyesini de dinleyicilerle paylaştı. Mevlâna İhtifalleri dolayısıyla pek çok ülkeyi dolaştığını ifade eden Etik, oğlunu ziyaret etmek için sık sık ABD’ye gittiğini belirterek Türk-Amerikan Dostluk Derneği’nde, yaptığı bir sohbette hıristiyan bir kişinin kendisine Âl-i İmrân suresini sorduğunu söyledi.

Unutulmaz mûsıkî ziyafeti verdiler

Edebiyatçı mûsıkîşinas Enver Etik kemanıyla, mûsikîşinas hekimlerimizden Halil Öztürk uduyla dinleyenlere; “Yollarına gül döktüm, Muhabbet bağına girdim bu gece, Tel tel taradım zülfini, Deli gönül, Garip gönlüm, İşte seni seven benim” şarkılarını seslendirerek unutulmaz bir müzik ziyafeti verdiler.

Teşekkür plaketiyle ödüllendirildi

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Enver Etik’e “Daha nice sağlıklı ömürler” dileyerek teşekkür plaketi takdim etti ve “Büyük Selçuklu Mirası” adlı hacimli kitabı hediye etti. Etik de, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Güçlü’ye gösterdiği ahde vefadan dolayı teşekkür etti.

Bu haber toplam 503 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
KÜLTÜR-SANAT

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi