Bugün; 27 Şubat 2020, Perşembe
SELÇUKYA, AKŞEHİR'E KONUK OLDU
Tarih : 2019.12.12  13:17:56
Selçukya Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen kültür gezilerinin bu haftaki durağı Akşehir oldu.

Selçukya Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen kültür gezilerinin bu haftaki durağı Akşehir oldu.Nasreddin Hoca Türbesi,Gülmece Parkı, Nasreddin Hoca Arkeoloji Ve Etnoğrafya Müzesi,Arasta,Ulu Cami ,Akşehir Evi ve İplikçi Camiyi gezen daha sonra Akşehir Kültür Merkezinde Akşehirlilerle buluştu.

Akşehir Belediye Başkanı Dr.Salih Akkaya,Akşehir Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı,Akşehir Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu,Nida-Der Başkanı İsmail Hakkı Koç,Akyörder Başkanı M.Yaşar Örs,Akturder Başkanı Ömer Terkenli,Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü ve birçok misafirin katılım sağladığı program Elife Mısral’ın moderatörlüğünde başladı.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya ve Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkan  Vekili Devriş Ahmet Şahin’in açılış konuşmalarının ardından, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Selçukya Üyesi  Prof. Dr. Hüseyin Muşmal; “Geçmişten Günümüze Akşehir” konulu sunumunu yaptı.

Muşmal, Akşehir efsanelerini anlatan “Rivayet” adlı bir kitap yazdığını ve kitabında Midas’ın çeşmesi, fırında yanmayan adam, Soğanlı Dede, Kesikbaş, aslanla yolculuk, nasipsiz zerdaliler, Buzlu Dede ve mum ateşinde ısınan hamam gibi efsanelerin anlatıldığından bahsetti. Akşehir’in kültür ve tarih açısından bereketli olduğunu, 50 civarında Selçuklu eserinin Akşehir’de bulunduğunu ifade etti. İlk çağlarda Kral Yolu, ardından İpek Yolu ve İstanbul, Konya, Halep ve Mekke Hac Yolunun, günümüzde ise Türkiye’nin doğusu ile batısını birleştiren en önemli karayolunun Akşehir’den geçtiğini anlattı. Katip Çelebi’ye göre; Akşehir’in eski çağlardan beri meyve ve balı ile meşhur, ağaçlık ve yeşillikler içinde, tek ya da iki katlı bakımlı evleri ve ayrıca ulemalarıyla meşhur, ticaretin merkezi olan Belde-i Beyza olduğunu aktardı.

Dekan Muşmal; Akşehir’in bir dönem Karaman Beyliğinin sancağı, bir dönem de Osmanlının sancağı olarak çok kez el değiştirdiğini, yüksek vergi veren, nüfusu 1500’lü yıllarda 2.400, 1600 yıllarında 4.500 ve 1880’li yıllarında ise 10.000 civarında olan, kalabalık bir şehir olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Salih Sedat Ersöz, Ahmet Şener,Tayyar Yıldırım,Tayyip Sağ,Hasan Ukdem,Sevil Köse ,Yakup Çak,Kazim Öztürk,Gökhan Kalkan,Murat Okumuş,Nesrin Erkan Sabuncu,Hüseyin Muşmal,Mustafa Karaçelebi,Hasan Karaca,Ahmet Üresin ve Devriş Ahmet Şahin’in şiirleri ile devam eden program şairlerin Başkan Akkaya'ya kitap takdimi, Selçukya Kültür Sanat Derneği tarafından  Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’ya plaket takdimi ve Akşehir Belediye Başkanı  Dr.Salih Akkaya’nın günün anısına Prof .Dr Hüseyin Muşmal ve Devriş Ahmet Şahin’e Nasreddin Hoca Figürlü ters işleyen Saat ile Ak-Yör-Der Başkanı  Yaşar Örs’ün Yörük Poşusu hediyesinin akabinde çekilen toplu hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

HOŞGÖRÜNÜN BAŞKENTİNDEN,GÜLMECENİN BAŞKENTİNE GÖNÜL KÖPRÜSÜ


Bu haber toplam 326 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
Eski kuşağın davranışı değişmedi, bakış açısı değişti
Birlik Vakfında konuşan Doç. Dr. Küçükbezirci: “Bazı konularda eski kuşağın davranışı değişmedi, bakış açısı değişti” dedi.
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi